Ostre słońce w upalny dzień, światło odbijające się w kałużach po ulewnym deszczu czy ekspozycja na promienie zachodzącego Słońca – podczas jazdy na kierowców czyha szereg wyzwań, związanych z widocznością drogi! Można im zaradzić, stosując odpowiednio dobrane okulary polaryzacyjne dla kierowców.
Dzisiejszy artykuł dedykujemy tym z Was, którzy chcą dowiedzieć się, jak działają okulary polaryzacyjne, czym różnią się od popularnych okularów fotochromowych oraz jakie są ich zalety. Podpowiemy też, jak wybrać okulary dla kierowców z polaryzacją i sprawdzimy, czy można nosić je razem z soczewkami kontaktowymi albo zakupić model okularów polaryzacyjnych z soczewkami korekcyjnymi. Zapraszamy do lektury tekstu!
Standardowe okulary polaryzacyjne działają na zasadzie eliminacji odblasków świetlnych, powstających gdy światło odbija się od płaskich powierzchni, takich jak droga, woda czy maska samochodu. Polaryzacja to proces, w którym światło jest filtrowane, a soczewka okularowa przepuszcza tylko fale świetlne o określonej orientacji.
Zarówno w przypadku damskich, jak i męskich okularów polaryzacyjnych, szkła z polaryzacją przepuszczają jedynie pionowe fale świetlne, blokując fale poziome, stanowiące główną przyczynę odblasków. Dzięki temu obraz widziany przez kierowcę w okularach polaryzacyjnych jest bardziej przejrzysty i pozbawiony oślepiających refleksów świetlnych.
Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją mają stałe zabarwienie i są zaprojektowane do redukcji odblasków oraz poprawy kontrastu widzenia w warunkach dużego nasłonecznienia.
Nieco inaczej działają okulary fotochromowe dla kierowców. Popularne „okulary z fotochromem” automatycznie dostosowują swoje zabarwienie do warunków oświetleniowych. W jasnym świetle stają się ciemniejsze, a w słabym świetle lub w nocy są prawie przezroczyste. Możemy również wykonać okulary, które po przekroczeniu 50% zabarwienia aktywują dodatkowy filtr polaryzacyjny.
Wiesz już, jak działają okulary z polaryzacją i czym różnią się od modeli wyposażonych w soczewki fotochromowe. Sprawdźmy, co zyskujesz, zakładając okulary polaryzacyjne do jazdy samochodem?
Odpowiednio dobrane okulary dla kierowców sprawiają, że jazda samochodem staje się przyjemnością, niezależnie od poziomu nasłonecznienia. W celu doboru odpowiednich okularów, zapraszamy na bezpłatną konsultację i badanie wzroku w naszym salonie.
Przeciwsłoneczne okulary polaryzacyjne nie są zalecane w warunkach słabego oświetlenia. Szczególnie w nocy lub w tunelach, gdzie mechanizm działania polaryzacji ogranicza widoczność. Wówczas należy je zdjąć, a jeśli posiadamy okulary korekcyjne, to założyć egzemplarz bez warstwy polaryzacyjnej.
Warto podkreślić, że polaryzacja może też utrudnić korzystanie z wyświetlaczy LCD. Filtry polaryzacyjne mogą powodować, że informacje wyświetlane na ekranie LCD nawigacji samochodowej będą słabo widoczne.
Wybierając okulary polaryzacyjne do jazdy samochodem, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość soczewek, obecność filtrów UV (UVA i UVB), kolor soczewek (o tym piszemy w kolejnej sekcji!), a także kształt oprawek i wygodę noszenia. Niektóre okulary oferują dodatkowe funkcje, takie jak wymienne soczewki, powłoki antyrefleksyjne, oleofobowe czy hydrofobowe, które wpływają pozytywnie komfort widzenia i użytkowania.
Wybór koloru szkieł okularów zależy od indywidualnych preferencji oraz warunków, w jakich będą używane. Obecnie mamy dostępne dwa główne zabarwienia powłoki polaryzacyjnej, tj. szary i brązowy.
Szare soczewki okularowe z polaryzacją są neutralne i nie zmieniają kolorów otoczenia. Stanowią idealne rozwiązanie na słoneczne dni. Z kolei brązowe szkła z polaryzacją poprawiają kontrast i głębię widzenia. Są dobrym wyborem na zmienne warunki oświetleniowe (np. podczas długiej podróży, gdy panuje zmienna pogoda i nasłonecznienie).
Pamiętaj, że równie istotne jest dobranie okularów do Twojej wady wzroku. W wyborze samych okularów do jazdy samochodem pomogą Ci nasi specjaliści.
Tak! Co więcej, w przypadku wady wzroku (np. krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmu), kierowca musi prowadzić pojazd w okularach korekcyjnych. Posiadanie drugiej pary okularów z soczewkami korekcyjnymi i polaryzacją pozwoli na bezpieczniejszą i bardziej komfortową jazdę w słoneczne dni. Pamiętajmy jednak, że okulary korekcyjne bez polaryzacji będą nam potrzebne do jazdy w nocy.
Tak, możesz stosować okulary polaryzacyjne, nawet jeśli nosisz soczewki kontaktowe. Okulary zapewnią dodatkową ochronę przed odblaskami i promieniowaniem UV, co jest korzystne dla zdrowia oczu.
Dzięki eliminacji odblasków, poprawie kontrastu widzenia oraz ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UV, okulary z polaryzacją dla kierowców są niezbędne zarówno podczas długich podróży, jak i codziennej jazdy autem.
Jeżeli zależy Ci na wygodzie i bezpieczeństwie podróżowania samochodem, to skontaktuj się z nami i umów na bezpłatną konsultację. Pomożemy Ci w doborze okularów do jazdy nocą i w dzień, dopasowanych do Twojego stylu życia! Oferujemy okulary korekcyjne z polaryzacją cenionych marek Szajna oraz ZEISS.